Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.nlu.edu.ua//jspui/handle/123456789/19751
Назва: Кримінальні правопорушення проти державної безпеки в проєкті нового кримінального кодексу України
Автори: Рубащенко, М.А.
Ключові слова: кримінальна відповідальність
злочини проти основ національної безпеки України
державна безпека
колабораційна діяльність
диверсія
публічні заклики
виправдовування збройної агресії
Кримінальний кодекс України
criminal responsibility
crimes against the basis of national security of Ukraine
state security
collaborative activity
sabotage
public calls
justification of armed aggression
Criminal Code of Ukraine
Дата публікації: 2023
Видавець: НЮУ ім. Ярослава Мудрого
Бібліографічний опис: Рубащенко М. А. Кримінальні правопорушення проти державної безпеки в проєкті нового кримінального кодексу України / М. А. Рубащенко, Р. О. Мовчан // Аналітично-порівняльне правознавство: електрон. наук. вид. – 2023. – № 3. – С. 328–341.
Короткий огляд (реферат): У статті піддано критичному аналізу положення розділу 9.1 проєкту нового Кримінального кодексу України, розробленого робочою групою з питань розвитку кримінального права, станом на 30 січня 2023 року. Аналіз розділу було проведено на предмет внутрішньої та зовнішньої узгодженості в межах в межах всього проєкту, а також в контексті відповідності існуючим доктринальним підходам та актуальним правозастосовним потребам. У результаті дослідження було встановлено, що порівняно з розділом І Особливої частини чинного Кримінального кодексу України, розділ 9.1 Особливої частини проєкту в цілому відрізняється прогресивністю, долає низку недоліків, виявлених як практикою, так і теоретичними дослідженнями. Це свідчить про певне врахування робочою групою в процесі роботи над цим розділом потреб правозастосування та здобутків науки кримінального права. Найбільш відчутнє вдосконалення отримали положення про колабораційну діяльність та державну зраду. Суттєве покращення відмічається і стосовно правової регламентації відповідальності за: 1) публічні заклики до злочинів проти державної безпеки та розповсюдження матеріалів із закликами; 2) виправдовування збройної агресії проти України чи окупації її території, глорифікації представників держави-агресора. Водночас в ході дослідження було виявлено й такі положення розділу 9.1 проєкту, які викликають серйозну критику або ж мають дискусійний характер. Найбільшу критику породжує запропонована робочою групою редакція статті про диверсію, оскільки: конструкція складу злочину стає «матеріальною», тобто вимагає спричинення наслідку; одночасно з цим пом’якшується санкція за її вчинення; до того ж дії, спрямовані на масове знищення людей чи заподіяння шкоди їх здоров’ю, виключено зі складу диверсії. Окремі критичні судження породжують й інші статті цього розділу – як ті, що стосуються відповідальності за окремі злочини проти державної безпеки, так і ті, що передбачають ознаки, які підвищують їх ступінь тяжкості.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.nlu.edu.ua//jspui/handle/123456789/19751
Розташовується у зібраннях:Наукові статті кафедри кримінального права № 1

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Rubaschenko_328–341.pdf325.24 kBAdobe PDFЕскіз
Переглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.