Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: https://dspace.nlu.edu.ua//jspui/handle/123456789/20330
Название: Features of the formation of legal awareness under the conditions of the legal regime of martial state
Другие названия: Особливості формування правосвідомості в умовах правового режиму воєнного стану
Авторы: Cherkas, M.
Ключевые слова: суспільство
правосвідомість
російсько-українська війна
правовий режим воєнного стану
карантин
society
legal consciousness
Russian-Ukrainian war
legal regime of martial law
quarantine
Дата публикации: 2023
Издательство: НЮУ ім. Ярослава Мудрого
Библиографическое описание: Черкас М. Особливості формування правосвідомості в умовах правового режиму воєнного стану / М. Черкас // Право та інновації. – 2023. – № 1. – С. 105–110. - DOI: https://doi.org/10.37772/2518-1718-2023-1(41)-15.
Аннотация: Постановка проблеми. Останнім часом під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів в українському суспільстві відбуваються значні зміни. Значний вплив на формування суспільної правосвідомості мають і глобальні суспільні зміни, як негативно, так і позитивно. Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, правова свідомість українців зазнає трансформації. Як це вплине на майбутні покоління – наше завдання аналізувати та моделювати. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Окремі питання визначення правової природи, видів та ознак правосвідомості розглядали такі науковці, як: О. Данильян, Ю. Калиновський, Б. Кістяківський, Г. Клімова, О. Петришин, С. Погребняк, М. Суходоля та ін. Водночас проблема визначення факторів, що впливають на формування правової свідомості українців, лише порушується в наукових дослідженнях, що зумовлює її актуальність. Мета статті – з’ясування значення детермінант впливу на процеси забезпечення формування правосвідомості в особливий період, а також обґрунтування пріоритетних напрямів державної політики у цій сфері. Виклад основного матеріалу. Сьогодні, в умовах майже річної війни, досить важливо зосередитися на настроях, уподобаннях та очікуваннях українського суспільства зараз і в майбутньому. Бо саме народ став рушійною силою боротьби за непорушність кордонів нашої держави. Більшість дослідників наголошує на нігілістичному ставленні українського суспільства до права. Крім того, наголошується на історичних передумовах виникнення та поширення цієї форми деформації правосвідомості. Таким чином підкреслюється нерозвиненість у населення правових традицій, які переходять у відкритий правовий нігілізм, заперечення необхідності та цінності права має глибоке історичне коріння. З покоління в покоління в Україні проявляється зневага до закону і суду, терпимість до свавілля. Саме зараз, в умовах війни, ця ситуація може кардинально змінитися. Або, навпаки, нігілізм може вкоренитися в головах і серцях українців. Висновки. Авторка наголошує на негативному впливі зовнішніх факторів на правосвідомість українського суспільства. Серед цих факторів можна виділити такі основні: covid-19, карантинні та пост-карантинні обмеження, збереження режиму воєнного стану та пов’язані з цим істотні обмеження основних прав і свобод людини і громадянина. І сьогодні до таких факторів негативного впливу можна віднести також неефективну роботу міжнародних інституцій. Для подолання ризиків масового поширення такої форми деформації правової свідомості, як нігілізм, необхідна відповідальність за всі військові злочини. Насамперед міжнародно-правова відповідальність посадових осіб держави-агресора.
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): https://doi.org/10.37772/2518-1718-2023-1(41)-15
https://dspace.nlu.edu.ua//jspui/handle/123456789/20330
Располагается в коллекциях:Наукові статті кафедри теорії і філософії права

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
CHERKAS_105–110.pdf236.79 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.