міністерство освіти І НАУКИ україни

         національна юридична академія україни

імені ярослава мудрого

 

 

 

Програма

з навчальної дисципліни

“Екологічне право України”

 

 

 

 

Харків

2007

 

 

 

 

 

Програма з навчальної дисципліни “Екологічне право України” / Уклад.: В.К. Попов, А.П. Гетьман, М.В. Шульга, та ін. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2007. – 11 с.

 

 

 

ЗМІСТ

 

ПЕРЕДМОВА

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Список літератури

 

 

 

ПЕРЕДМОВА

 

Вивчення екологічного права України є важливою складовою еколого-правової освіти студентів вищих навчальних закладів, яка набуває особливого значення у період становлення, розвитку та зміцнення державності, прискорення реформування екологічних правовідносин в Україні та суттєвого оновлення правового підґрунтя регламентації екологічних відносин комплексною галуззю екологічного законодавства.

При вивчені екологічного права студенти мають оволодіти навичками самостійної роботи з нормативно-правовими актами, еколого-правовою літературою, матеріалами судової практики, засвоїти сутність еколого-правових категорій, зміст еколого-правових інститутів, навчитися розуміти конкретний зміст норм екологічного права, тлумачити їх та правильно застосовувати при вирішенні конкретних справ, розуміти та правильно тлумачити роз’яснення Пленуму Верховного Суду та рішення Конституційного Суду України, набути досвіду науково-дослідної роботи у галузі екологічного права.

У результаті вивчення екологічного права студенти повинні:

знати стан основних проблем науки екологічного права; предмет, метод і систему екологічного права, його принципи, джерела, об’єкти та суб’єкти, правові основи екологічного управління, екологічні права та обов’язки громадян, право власності на природні ресурси, загальні положення права природокористування, правове забезпечення екологічної безпеки, економічного механізму природокористування та охорони навколишнього природного середовища, формування і функціонування екологічної мережі, екологічні спори, правове регулювання використання та охорони земель, вод, надр, рослинного та тваринного світу, атмосферного повітря, курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних територій і зон, поводження з відходами, правовий режим надзвичайних екологічних ситуацій, правове забезпечення використання та охорони природних ресурсів виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу України, міжнародне екологічне право та міжнародне співробітництво в галузі охорони довкілля;

вільно орієнтуватися в системі екологічного законодавства та судовій практиці щодо регулювання екологічних відносин;

уміти правильно тлумачити та застосовувати норми відповідно до структури екологічного законодавства; використовувати дані науки екологічного права для вирішення професійних завдань.

 

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

 

Поняття екологічного права як галузі права; етапи його становлення та розвитку. Поняття, сутність та зміст еколого-правових відносин, їх класифікація. Предмет екологічного права. Особливості методу правового регулювання екологічних відносин.

Об’єкти та суб’єкти екологічного права, їх види та особливості.

Система екологічного права як самостійної галузі права; як галузі законодавства; як науки; як навчальної дисципліни. Принципи екологічного права та екологічного законодавства.

 

Поняття, загальна характеристика і система джерел екологічного права.

Конституція України. Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” як базовий закон у системі джерел екологічного права. Поресурсові кодекси та закони – спеціалізовані джерела екологічного права України (Земельний, Лісовий, Водний кодекси, Кодекс про надра, Закони “Про природно-заповідний фонд”, “Про охорону атмосферного повітря”, “Про тваринний світ”, “Про рослинний світ”).

Нормативні акти органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Роль судової та господарської практики в регулюванні екологічних відносин.

Міжнародні договори та інші міжнародно-правові акти як джерела екологічного права.

 

Загальна характеристика управління природокористуванням та охороною довкілля як різновид соціального управління. Система та повноваження органів управління природокористуванням та охороною довкілля загальної та спеціальної компетенції. Правове забезпечення участі громадськості в екологічному управлінні природокористуванням та охороною довкілля.

Поняття та зміст функцій управління природокористуванням та охороною довкілля. Загальна характеристика організаційних, попереджувально-охоронних та стабілізаційних функцій екологічного управління.

Процедура реалізації функцій управління природокористуванням та охороною довкілля (еколого-правовий процес).

 

Поняття, особливості та класифікація екологічних прав громадян.

Поняття, зміст, структура екологічних обов’язків громадян, їх види.

Гарантії реалізації, основні правові форми охорони та способи захисту екологічних прав громадян.

 

Поняття, особливості, зміст та форми права власності на природні ресурси. Право державної, комунальної та приватної власності на природні ресурси.

Підстави, порядок та особливості виникнення права власності на природні ресурси. Порядок надання природних ресурсів у приватну власність, приватизація. Загальна характеристика угод як підстав виникнення права власності на природні ресурси. Конкурентний порядок придбання об’єктів державної та комунальної власності.

Основні права та обов’язки власників природних ресурсів, захист і гарантії їх прав. Обмеження прав власників природних ресурсів.

Підстави, порядок та умови припинення права власності, види та класифікація таких підстав.

 

Відповідальність за угоди, які порушують право власності на природні ресурси.

 

Загальна характеристика права природокористування: об’єкти, суб’єкти та основні принципи природокористування.

Правові види природокористування; їх класифікація.

Підстави виникнення, зміни та подовження права природокористування. Документи, які посвідчують право природокористування, та їх юридична природа. Особливості державної реєстрації прав на природні ресурси.

Права та обов’язки природокористувачів. Обмеження та захист прав природокористувачів.

Підстави, порядок та правові наслідки призупинення та припинення права природокористування, їх види і класифікація.

 

Поняття екологічної безпеки, її об’єкти, суб’єкти, нормативи та види.

Правове забезпечення ризику у галузі екологічних правовідносин. Поняття та характеристика правових заходів щодо забезпечення екологічної безпеки.

Юридична відповідальність за правопорушення у галузі забезпечення екологічної безпеки: умови, підстави та види.

 

Поняття та загальна характеристика економіко-правового механізму. Основні елементи економіко-правового механізму.

Збори за спеціальне використання природних ресурсів і їх класифікація за об’єктами та іншими підставами. Збори за забруднення навколишнього природного середовища та їх види, порядок установлення цих зборів і механізм розподілу отриманих коштів. Збори за погіршення якості природних ресурсів, особливості їх застосування. Фонди охорони навколишнього природного середовища.

Стимулювання як одна з функцій економіко-правового механізму. Поняття екологічного страхування, його об’єкти, суб’єкти та види. Екологічний аудит як складова економіко-правового механізму.

 

Поняття, особливості, умови та підстави відповідальності в екологічному праві. Екологічне правопорушення: поняття, особливості, класифікація.

Види відповідальності за порушення екологічного законодавства. Особливості цивільно-правової відповідальності за порушення екологічного законодавства.

 

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

 

Загальна характеристика права землекористування в умовах здійснення земельної реформи: його поняття, принципи, об’єкти, суб’єкти, обмеження тощо. Еколого-правове забезпечення використання земель.

Особливості використання окремих категорій земель.

Відтворення та підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісогосподарського призначення, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Стандартизація і нормування (оптимального співвідношення земельних угідь; якісного стану ґрунтів; гранично допустимого забруднення ґрунтів; показники деградації земель та ґрунтів).

Особливості охорони земель від забруднення небезпечними речовинами.

 

Загальна характеристика права користування водами: поняття, принципи, об’єкти, суб’єкти тощо.

Види права водокористування: постійне і тимчасове, відокремлене і сумісне, загальне і спеціальне, цільові види водокористування. Право користування водними об’єктами на умовах оренди.

Підстави і порядок виникнення права водокористування. Права та обов’язки водокористувачів. Правові заходи охорони вод.

Підстави і порядок припинення права водокористування.

Спори з питань використання та охорони вод і відтворення водних ресурсів. Відповідальність за порушення законодавства про використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів.

 

Загальна характеристика права користування надрами: поняття, суб’єкти, об’єкти та види права надрокористування.

Підстави виникнення, зміни та припинення права користування надрами. Права та обов’язки користувачів надр, захист їх прав.

Відповідальність за порушення законодавства про надра.

 

Рослинний світ як об’єкт екологічних правовідносин. Природні рослинні ресурси загальнодержавного та місцевого значення.

Загальне та спеціальне користування природними рослинними ресурсами. Види спеціального користування природними рослинними ресурсами: збирання лікарських рослин; заготівля деревини під час рубок головного користування; заготівля живиці; заготівля кори дуба, деревної зелені, деревних соків, плодів, горіхів, насіння, грибів, лісової підстилки, очерету; заготівля сіна; випасання худоби.

Правова охорона рослинного світу: Червона книга України; Зелена книга України; інтродукція, акліматизація, селекція рослин; створення ботанічних колекцій.

Об’єкти, суб’єкти та види права лісокористування. Права та обов’язки лісокористувачів.

Правове регулювання використання лісових ресурсів: заготівля деревини під час рубок головного користування; заготівля  другорядних лісових матеріалів (живиці, кори, деревної зелені, деревних соків); побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних, навчально-виховної мети, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Правові засади щодо відтворення, охорони та захисту лісів.

Особливості юридичної відповідальності за порушення законодавства про рослинний світ та лісового законодавства.

Загальна характеристика права користування тваринним світом: поняття, об’єкти, суб’єкти та види права користування тваринним світом. Загальні підстави і порядок виникнення права використання тваринного світу. Права та обов’язки користувачів тваринного світу. Підстави і порядок припинення права користування тваринним світом.

Правові підстави та межі загального використання тваринного світу. Правові засади спеціального використання тваринного світу. Правове регулювання полювання та мисливського господарства, рибальства: їх поняття та види. Правові основи використання диких тварин у наукових, культурно-освітніх, виховних, естетичних і комерційних цілях.

Правові форми та заходи охорони тваринного світу. Червона книга України та її правове значення. Поняття браконьєрства у мисливському та рибному господарстві. Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу. Особливості майнової відповідальності за шкоду, заподіяну незаконним добуванням, об’єктів тваринного світу.

Поняття та особливості атмосферного повітря як об’єкта екологічного права. Заходи щодо охорони атмосферного повітря. Правове регулювання стандартизації і нормування у галузі охорони атмосферного повітря. Нормативи та стандарти у галузі охорони атмосферного повітря. Дозволи на викиди та їх юридична природа.

Правові заходи попередження забруднення атмосферного повітря.

Відповідальність за порушення законодавства у галузі охорони атмосферного повітря. Особливості відшкодування шкоди, завданої порушенням атмосферо-охоронного законодавства.

Загальна характеристика екологічної мережі України: об’єкти, правове забезпечення їх формування. Особливості використання та охорони об’єктів природно-заповідного фонду, їх класифікація.

Правова характеристика природних територій та об’єктів: природні заповідники і біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища; штучно створених територій та об’єктів: ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні паки, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва; земельних ділянок, на яких зростають природні рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України; територій, які є місцями перебування чи зростання видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

Особливості формування збереження та використання земель водного фонду та лісогосподарського призначення.

Поняття та види лікувально-рекреаційних зон як важливих складових екологічної мережі України. Юридичні ознаки курортів. Підстави для оголошення території лікувально-оздоровчою та рекреаційною зоною.

Спеціальне використання курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон. Права та обов’язки їх користувачів.

Правова охорона курортних, лікувально-оздоровчих та рекреаційних зон, її поняття та форми. Правовий режим зон санітарної охорони. Юридична відповідальність за порушення екологічного законодавства щодо охорони лікувально-рекреаційних зон.

Загальна характеристика правового регулювання поводження з відходами: поняття, ознаки та правова класифікація відходів. Основні етапи правового режиму поводження з відходами. Умови, вимоги і правила щодо екологічно безпечного поводження з відходами.

Поняття радіоактивних відходів. Правовий режим поводження з ними. Особливості правового режиму транспортування цих відходів. Система органів державного управління у сфері поводження з відходами. Основні функції цих органів.

Відповідальність за порушення законодавства у сфері поводження з відходами.

 

Загальна характеристика законодавства України про надзвичайні екологічні ситуації (НЕС). Поняття НЕС, їх класифікації. Причини їх походження. Поняття зон НЕС, його юридичне значення. Підстави, порядок оголошення окремої місцевості зоною НЕС та її правовий режим.

Правове забезпечення запобігання і ліквідації НЕС. Захист населення та територій у разі загрози та виникнення НЕС.

 

Список літератури

 

Екологічне право України: Підруч. / За ред. А.П. Гетьмана та М.В. Шульги. – Х.: Право, 2005.

Екологічне право України. Академічний курс: Підруч. / За заг. ред. Ю.С. Шемшученка. – К.: “Юрид. думка”, 2005.

Андрейцев В.І. Екологічне право: Курс лекцій. – К.: Вентурі, 1996.

Андрейцев В.І. Екологічне право: Особлива частина. – К.: Істина, 2001.

Законодавство України про довкілля. У 2 т. / Упоряд. А.П. Гетьман, М.В. Шульга. – Х.: “Одісей”. – 2006.

Балюк Г.І. Екологічне право України. Конспект лекцій у схемах (Загальна та Особлива частини): Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2006.