міністерство освіти І НАУКИ україни

Національна юридична академія україни

імені ярослава мудрого

 

 

 

 

програма

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

“сімейне право”

 

 

Затверджено вченою радою академії

(протокол № 13  від 11.05.2007 р.)

 

 

 

Харків

2008

 

 

 

Програма навчальної дисципліни “Сімейне право” / Уклад.: В.І. Борисова, І.В. Жилінкова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – 9 с.

 

 

 

У к л а д а ч і: В.І. Борисова,

                        І.В. Жилінкова

 

 

 

Рекомендовано до видання редакційно-видавничою радою

академії (протокол № 2 від 21.03.2008 р.)

 

 

 

1. Вступ

 

Сімейне право є навчальною дисципліною, яка входить до освітньої професійної програми навчання студентів вищих навчальних закладів і включає до себе: загальні положення сімейного права; основні положення про шлюб; особисті немайнові права подружжя; майнові права та обов’язки подружжя; припинення шлюбу; визначення походження дитини; права та обов’язки батьків і дітей; влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів.

Мета курсу – набуття теоретичних знань та практичних навичок студентами у сфері правового регулювання сімейних відносин, захисту прав та законних інтересів членів сім’ї. Вивчення курсу сприятиме також формуванню у студентів загальних уявлень про основні засади сучасного сімейного права, розширення сфери договірного регулювання сімейних відносин, глибокого зв’язку норм сімейного та цивільного законодавства. Навчальна дисципліна розрахована на студентів, які вже мають базові знання з курсів “Цивільне право України” та “Цивільне процесуальне право України” і повинні знати:

– історію розвитку сімейного законодавства та загальну систему джерел сучасного сімейного права;

– сутність і специфіку відносин, що регулюються нормами сімейного права;

– особливості правового регулювання окремих видів сімейних відносин;

– способи захисту сімейних прав та законних інтересів, а також уміти:

– володіти навичками роботи з джерелами сімейного законодавства;

– вирішувати практичні питання щодо юридичної кваліфікація відносин, які становлять предмет сімейного права;

– складати проекти юридичних документів, які стосуються розгляду справ, що випливають із сімейних відносин;

– застосовувати набуті знання й уміння при розгляді конкретних сімейних спорів.

 

 

2. ЗМІСТ

 

1. Загальні положення сімейного права

               

Поняття сімейного права як підгалузі цивільного права. Предмет та метод сімейного права. Загальні засади сімейного законодавства. Сімейне законодавство. Сімейний кодекс – основний акт сімейного законодавства. Характеристика інших актів сімейного законодавства.

Сімейні відносини. Поняття сім’ї у праві. Юридичні факти в сімейному праві. Спорідненість та свояцтво, їх юридичне значення. Поняття, види та зміст сімейних правовідносин. Суб’єкти й об’єкти сімейних правовідносин. Здійснення сімейних прав і виконання обов’язків. Захист сімейних прав.

 

2. Шлюб

 

Поняття шлюбу. Умови реєстрації шлюбу та перешкоди до його укладення. Заручини. Державна реєстрація шлюбу та її правове значення. Недійсність шлюбу. Підстави недійсності шлюбу. Правові наслідки недійсності шлюбу. Визнання шлюбу неукладеним.

 

3. Особисті немайнові права подружжя

 

Поняття та зміст особистих немайнових правовідносин подружжя, їх особливості. Види особистих немайнових прав: право на материнство та батьківство; право дружини та чоловіка на повагу до своєї індивідуальності; право на зміну прізвища; право на розподіл обов’язків та спільне вирішення питань життя сім’ї; право на свободу та особисту недоторканність.

 

4. Майнові права та обов’язки подружжя

 

Майнові правовідносини подружжя, їх види. Право приватної власності кожного з подружжя на майно. Право спільної сумісної власності подружжя, підстави його виникнення та порядок здійснення. Право подружжя на укладення договорів між собою. Здійснення права спільної сумісної власності після розірвання шлюбу. Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або у будь-якому іншому шлюбі.

Права та обов’язки подружжя по утриманню. Право одного з подружжя на утримання і способи його надання. Договір подружжя про надання утримання. Право на утримання після розірвання шлюбу. Визначення розміру аліментів за рішенням суду. Припинення права на утримання. Припинення права на утримання за домовленістю сторін. Позбавлення права на утримання або обмеження його строком. Право кожного з подружжя на утримання  у разі проживання з ним дитини і підстави припинення такого утримання. Право на утримання жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або у будь-якому іншому шлюбі.

Поняття шлюбного договору і право на його укладення. Зміст, форма та час дії шлюбного договору. Зміна умов шлюбного договору. Розірвання шлюбного договору та визнання його недійсним.

 

5. Припинення шлюбу

 

Підстави припинення шлюбу. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання. Розірвання шлюбу державними органами РАЦС. Визнання розірвання шлюбу фіктивним. Розірвання шлюбу в судовому порядку.

 

6. Визначення походження дитини. Загальні підстави виникнення прав та обов’язків батьків і дітей

 

Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають між собою у шлюбі. Визначення  походження дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою. Встановлення факту батьківства (материнства) за рішенням суду. Оспорювання батьківства та материнства.

 

7. Права та обов’язки батьків і дітей

 

Особисті немайнові права й обов’язки батьків і дітей. Види особистих немайнових прав. Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини. Рівність прав та обов’язків дітей щодо батьків. Права батьків по захисту прав дитини. Права та обов’язки не­повнолітніх батьків. Здійснення батьківських прав і виконання батьківських обов’язків. Вирішення батьками питань щодо виховання дитини. Відповідальність батьків за неналежне здійснення батьківських прав і обов’язків. Позбавлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав. Відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав.

Майнові права та обов’язки батьків і дітей. Роздільність майна батьків і дітей. Право власності дитини на майно, призначене для її розвитку, навчання та виховання. Умови, за яких може виникнути спільна сумісна власність батьків і дітей. Управління майном дитини. Право власності на аліменти, одержані на дитину.

Обов’язки батьків утримувати дитину. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину. Визначення розміру аліментів, зміна розміру аліментів. Стягнення аліментів за минулий час і заборгованості за аліментами. Відповідальність за прострочення сплати аліментів. Договір між батьками про сплату аліментів на дитину. Припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно. Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дітей. Обов’язок дітей утримувати батьків та його виконання.

 

 

8. Влаштування дітей-сиріт і дітей,

позбавлених батьківського піклування

 

Державна охорона дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Форми влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Поняття та сутність усиновлення. Умови, порядок і правові наслідки усиновлення. Визнання усиновлення недійсним. Скасування усиновлення. Позбавлення усиновлювача батьківських прав. Особливості усиновлення за участю іноземців та осіб без громадянства.

Поняття та значення опіки. Встановлення опіки над дітьми та піклування про них. Права дитини, над якою встановлено опіку або піклування. Права і обов’язки опікунів та піклувальників. Припинення опіки та піклування над дитиною. Звільнення опікуна або піклувальника дитини від їх обов’язків.

Поняття патронату над дітьми. Підстави виникнення патронату над дітьми. Договір про патронат. Припинення патронату над дітьми. Інші форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування.

Поняття прийомної сім’ї, порядок її створення. Поняття дитячого будинку сімейного типу. Створення дитячого будинку сімейного типу. Договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу.

 

9. Права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів

 

Особисті немайнові права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів, їх характеристика. Види особистих немайнових прав і обов’язків інших членів сім’ї та родичів: право на виховання; право на захист дітей; право на спілкування; обов’язки щодо піклування.

Зобов’язання інших членів сім’ї та родичів по утриманню. Обов’язок по утриманню інших членів сім’ї та родичів. Розмір аліментів, що стягуються з інших членів сім’ї та родичів, строки їх стягнення. Зміна розміру аліментів та звільнення від їх сплати.

 

 

3. Список літератури

 

Конституція України від 28 червня 1996 р. з наступними змінами (ст. 32,51,52,121);

Сімейний кодекс України від 10.01.2002р. № 2947-ІІІ // Відом. Верхов. Ради України. – 2002.– № 21-22.– Ст.135.

Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. зі змін. та доповн. (ст. 29, 31–35, 43–49, 55–79);

Науково-практичний коментар Сімейного кодексу України / За ред. І.В. Жилінкової. – Х., Ксилон, 2008.

Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: Наук.-практ. коментар. – К.: Ін Юре, 2006.

Науково-практичний коментар Сімейного кодексу України / За ред. Є.О. Харитонова. – Х.: Одіссей, 2006.

Научно-практический комментарий Семейного кодекса Украины / Под ред. Ю.С. Червоного. – 2-е изд. – К.: Истина, 2006.

Сімейне право України: Підруч. / За заг. ред. В.І. Борисової І.В. Жилінкової.– К.: Юрінком Інтер, 2008.

Сімейне право: Нотаріат. Адвокатура. Суд: Наук-практ. посібник. – У 2 кн. / За заг. ред. С.Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я., 2006.

Наукові засади та практика застосування нового Сімейного кодексу України. Матеріали Круглого столу. (25 трав. 2006 р., м. Київ.) – Х.: Ксилон, 2007.

Кодифікація приватного (цивільного) права України / За ред. А. Довгерта – К.: Укр. центр прав. студій, 2000. – С.268 – 279.

Жилинкова И.В. Правовой режим имущества членов семьи. – Х.: Ксилон, 2000.

Жилинкова И.В. Брачный контракт. – Х.: Ксилон, 2006.

Жилинкова И.В. Расторжение брака. – Х.: Ксилон, 2007.

 

 

 

Н а в ч а л ь н е    в и д а н н я

 

 

 

програма

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Сімейне право

 

 

 

 

 

У к л а д а ч і:  Борисова Валентина Іванівна ,

  Жилінкова Ірина Володимирівна.

 

 

 

 

                          

Відповідальна за випуск В.І. Борисова

                                                                                      

                              Редактор В.В. Арнаутова

                              Комп’ютерна верстка Л.П. Лавриненко

 

 

 

 

 

План 2008 р., поз. 61

 

 

 

 

Підп. до друку  23.04.2008. Формат 84х108 1/32. Папір офсетний.

Друк: ризограф. Умовн. друк. арк. 0,56. Облік.-вид. арк. 0,23. Вид. № 21.

Тираж        прим. Зам. №  3158. Ціна договірна.

____________________________________________________________

Редакційно-видавничий відділ

Національної юридичної академії України,

вул. Пушкінська, 77, м. Харків, 61024, Україна.

____________________________

Друкарня

Національної юридичної академії України,

вул. Пушкінська, 77, м. Харків, 61024, Україна.